Počevši od 08. prosinca 2023., sva vina proizvedena ili prodavana na teritoriju EU morati će sadržavati nutritivne i informacije o sastojcima na svojim etiketama koristeći e-etikete, zbog novih EU regulativa za označavanjem vina.
Za vinare, razumijevanje ovih regulativa nije samo pravna obveza, već i ključni korak prema očuvanju brenda i izbjegavanju kazni.
Ovaj članak namijenjen je pružanju smjernica vinarima, distributerima i ostalim dionicima u vinskoj industriji, koji prodaju vina u EU, o metodama usklađivanja poslovanja s europskim regulativama o označavanju vina te izbjegavanju kazni za kršenje istih.
Glavni zaključak
Važne upute za vinarije:
- Sva vina prodavana unutar Europske unije nakon 08. prosinca 2023. moraju sadržavati informacije o alergenima, energiji, sastojcima i nutritivnim vrijednostima na svojim etiketama.
- Informacije o netolerancijama, alergenima i energiji moraju biti otisnute na fizičkoj etiketi vina. Informacije o sastojcima i nutritivnim vrijednostima mogu se prikazati elektronički putem QR koda koji usmjeravaju na e-etiketu.
- Propisano je da QR kod ne smije usmjeravati potrošača na web stranicu koja sadrži marketinške ili prodajne informacije, ili web stranicu koja prati korisničko ponašanje.
- QR kodovi nude višestruke prednosti, uključujući smanjenje troškova poslovanja, pojednostavljenje usklađivanja s EU regulativama, pouzdanost prilikom izmjena podataka.
Što je e-etiketa?
Elektronička etiketa, poznata kao e-etiketa, predstavlja inovativno rješenje za pružanje informacija koje zahtijeva regulativa Europske unije.
Konkretno, proizvođači vina mogu koristiti e-etikete kako bi kupcima pružili propisane informacije o nutritivnoj vrijednosti ili sastojcima svojih vina.
Upotreba e-etiketa pokazuje se korisnom kada etiketa na boci nije dovoljna za pružanje ovih informacija. To može biti zbog ograničenog prostora ili potrebe očuvanja dizajna etikete. Stoga e-etikete služe kao praktičan način pružanja informacija kupcima i pridržavanja regulativa koje je propisala EU.
Koje su nove europske regulative o označavanju vina?
Nove EU regulative za označavanjem vina mogu se sažeti kako slijedi:
- Svaka boca vina prodana unutar EU mora prikazivati QR kod koji vodi na web stranicu s detaljima o sastojcima, alergenima, energiji i nutritivnim vrijednostima.
- Ove informacije moraju udovoljavati strogim smjernicama, uključujući prijevode na sva 24 službena jezika EU.
- Nije dopušteno distribuirati prodajne i marketinške materijale zajedno s obveznim informacijama te se isto smatra kršenjem regulativa.
- QR kodovi eliminiraju potrebu za skupim fizičkim dizajnom etiketa i omogućuju ažuriranje web stranica i e-etiketa u stvarnom vremenu.
Nakon više od desetljeća rasprava o tome kako poboljšati transparentnost u industriji alkoholnih pića, EU je donijela novo zakonodavstvo koje zahtijeva da vinari označe sastojke kada prodaju vino unutar EU.
Kao što je već spomenuto, prema Uredbi (EU) 2021/2117, sva vina proizvedena nakon 08. prosinca 2023. moraju prikazivati:
- sastojke,
- alergene,
- energiju i
- informacije o nutritivnoj vrijednosti.
Svi alergeni i netolerancije moraju biti jasno označeni ili fizički navedeni na proizvodu. Napominjemo da određene ključne informacije, kao što su sastojci, mogu biti navedene elektroničkim putem preko e-etiketa koje se otvaraju nakon skeniranja QR koda.
Sukladno Uredbi (EU) 1306/2013, Poglavlje IV, Članak 89, zahtijeva se da se svako vino koje nije u skladu s regulativama mora povući s tržišta i može podlijeći kaznama.
Sličan zakon očekuje se u Sjedinjenim Američkim Državama 2024. Međutim, Uprava za porez na alkohol i duhan (TTB) utjecat će na sva vina prodana na tlu SAD-a.
Jeste li već upoznati s regulativama i želite osigurati potpuno usklađivanje s EU regulativom i korištenjem digitalnih oznaka za vina? Preporučujemo da pročitate naš sveobuhvatni vodič za učitavanje QR kodova na e-etiketama.
Ovaj vodič nudi detaljne upute kako biste osigurali usklađivanje s EU regulativama pravovremeno i na učinkovit način.
Postoji li pravna osnova koja zahtijeva od proizvođača vina korištenje e-etiketa?
Prema novim europskim regulativama o označavanju vina, proizvođači vina i aromatiziranih vina dužni su navesti sastojke i nutritivne informacije o vinu na etiketi.
Proizvođači imaju mogućnost uključiti ove informacije ili na tiskanoj etiketi ili na posebnoj web stranici putem e-etikete koja se otvara nakon skeniranja QR koda.
Upravljanje i isporuka ove velike količine podataka kupcima u stvarnom vremenu predstavlja izazov.
Umjesto da vinarije troše vrijeme i resurse na vlastita rješenja, Craft Technology platforma nudi inovativno rješenje e-etikete.
Detaljno smo razradili izazove i zamke samostalnog označavanja e-etiketa. Obavezno pročitajte članak kako biste donijeli informiranu odluku.
Kako se uskladiti s europskim regulativama za označavanje vina?
Kako biste se uskladili s novim EU regulativama, stručnjaci iza Craft Technology platforme opremit će vinarije i distirbutere potrebnim alatima i znanjem kako bi što lakše uskladili poslovanje s navedenim zakonskim okvirima.
Više informacija pronađite u članku koji obrađuje temu učitavanje QR koda na e-etiketu.
Koje su posljedice ako vino ne udovoljava pravilima o označavanju vina EU?
Vino koje ne udovoljava novim EU zahtjevima za označavanje vina biti će povučeno iz prodaje, a vlada može nametnuti kazne sukladno Uredbi (EU) 1308/2013, Članak 90a.
EU očekuje da države članice provode kontrole nad vinima dostupnim na njihovim tržištima.
Što se mora prikazati na etiketi vina?
Počevši od 08. prosinca 2023., vina prodavana u EU-u morati će pružiti detaljne informacije o nutritivnom sadržaju, uključujući energetsku vrijednost i sastojke poput aroma, dodataka, enzima ili bilo kojeg kompozitnog sastojka što je u skladu s EU uredbom 2021/2117.
Slijedeći detalji moraju biti jasno navedeni na samoj etiketi:
- Kategorija oznake;
- Netolerancije i alergeni;
- Stvarna alkoholna snaga prema volumenu;
- Informacije o porijeklu;
- Ime punitelja; za pjenušava vina, ime proizvođača/prodavatelja;
- Ime uvoznika (u slučaju uvezenih vina);
- Sadržaj šećera (u slučaju pjenušavih vina);
- Minimalni rok trajanja za proizvode od dealkoholiziranog vina sa stvarnom alkoholnom snagom manjom od 10%;
- Broj serije;
- Neto količina vina.
Ograničen prostor na fizičkim etiketama vina otežava uključivanje svih potrebnih informacija.
Nakon što su uzeti u obzir problemi koje su dionici unutar vinske industrije izrazili u vezi s povećanim troškovima i mogućnošću pretrpavanja etiketa tekstom, europski političari postigli su kompromis.
Sukladno kompromisu, etiketa mora sadržavati pojedinosti o energetskoj vrijednosti, kao i jasno označavanje svih sastojaka koji mogu izazvati alergije ili netolerancije.
Važno je jasno označiti potencijalne alergene, kao što su gluten i kazein, koristeći riječ “sadrži”.
Energetska vrijednost trebala bi biti točno izračunata za standardnu mjeru od 100 ml i eksplicitno predstavljena simbolom “E”.
Međutim, potpuni popis sastojaka i tablice nutritivnih vrijednosti mogu se učinkovito navesti elektronički, putem e-etikete, koja će se prikazati nakon skeniranja QR koda na fizičkoj etiketi.
Važno je da uvoznici vina i druge tvrtke budu svjesni pravila koja se odnose na ‘elektroničke oznake’.
Informacije koje se pružaju putem tih oznaka moraju biti dostupne na 24 službena jezika EU-a.
Osim toga, web stranice povezane QR kodovima mogu prikazivati samo informacije koje su zakonski obavezne. Zabranjeno je uključivanje dodatnog prodajnog ili marketinškog sadržaja kada kupac skenira kod i otvori e-etiketu.
Nije dozvoljeno praćenje ponašanja korisnika niti prikupljanje njihovih podataka.
Kako bi se vinarima, distrubiterima i ostalim dionicima omogućilo dovoljno vremena za prilagodbu i usklađivanje s regulativama, za vina proizvedena prije roka, do 08. prosinca, odobreno je prodavanje bez potrebe za ažuriranjem etiketa.
Napomena: Novi propisi primjenjivat će se na svih 27 država članica Europske unije.
Popis potencijalnih alergena i netolerancija koji se moraju ispisati na etiketi boce ako su prisutni u proizvodu uključuje:
- Žitarice koje sadrže gluten, a to su: pšenica, raž, ječam, zob, spelta, kamut ili njihovi hibridizirani sojevi, i proizvodi od njih, osim (a) glukozni sirup na bazi pšenice, uključujući dekstrozu, (b) maltodekstrine na bazi pšenice; (c) glukozne sirupe na bazi ječma; (d) žitarice korištene za proizvodnju alkoholnih destilata, uključujući etilni alkohol biljnog podrijetla;
- Rakovi i proizvodi od njih;
- Jaja i proizvodi od njih;
- Ribe i proizvodi od njih, osim (a) riblji želatin korišten kao nosač vitamina ili pripravaka karotenoida; (b) riblji želatin ili Isinglass korišten kao sredstvo za bistrenje u pivu i vinu;
- Kikiriki i proizvodi od njih;
- Soja i proizvodi od nje, osim (a) potpuno pročišćenog sojinog ulja i masti; (b) prirodnih mješavina tokoferola (E306), prirodnog D-alfa-tokoferola, prirodnog D-alfa-tokoferol-acetata i prirodnog D-alfa-tokoferol-sukcinata iz izvora soje; (c) fitosterola i fitosterol estera izvedenih iz biljnih ulja iz izvora soje; (d) biljni stanol ester proizveden od sterola iz biljnih ulja iz izvora soje;
- Mlijeko i proizvodi od njega (uključujući laktozu), osim (a) sirutke korištene za proizvodnju alkoholnih destilata, uključujući etilni alkohol biljnog podrijetla; (b) laktozitola;
- Orašasti plodovi, a to su: bademi (Amygdalus communis L.), lješnjaci (Corylus avellana), orasi (Juglans regia), indijski oraščići (Anacardium occidentale), pekan oraščići (Carya illinoinensis (Wangenh.) K. Koch), Brazilski oraščići (Bertholletia excelsa), pistacije (Pistacia vera), makadamija ili Queensland oraščići (Macadamia ternifolia), i proizvodi od njih, osim orašastih plodova korištenih za proizvodnju alkoholnih destilata, uključujući etilni alkohol biljnog podrijetla;
- Celer i proizvodi od njega;
- Senf i proizvodi od njega;
- Sjemenke sezama i proizvodi od njih;
- Sumpor dioksid i sulfiti u koncentracijama većim od 10 mg/kg ili 10 mg/liter u pogledu ukupnog SO2 koji se mora izračunati za proizvode kao što je predloženo, spremni za konzumaciju, ili kao rekonstituirani prema uputama proizvođača;
- Lupina i proizvodi od nje;
- Mekušci i proizvodi od mekušaca.
Kakve informacije mogu biti dostupne putem QR koda?
U skladu s regulatornim zahtjevima, informacije o sastojcima i nutritivnim vrijednostima na etiketama vina obvezne su. Međutim, ove informacije mogu biti dostupne potrošačima putem Quick Response (QR) koda koji je isprintan na etiketi boce.
QR kod, kada se skenira, korisnika usmjerava na web stranicu odnosno e-etiketu na kojoj se nalaze sve relevantne informacije.
Važno je napomenuti da e-etiketa ne smije sadržavati nikakve informacije namijenjene prodaji ili marketinškim svrhama.
Prisutnost bilo kakvih prodajnih ili marketinških detalja uz obvezne informacije o sastojcima ili nutritivnim vrijednostima smatrat će se kršenjem regulatornog okvira te će rezultirati kaznama za prekršitelje regulativa.
Naši stručnjaci pružili su detaljne upute o tome načinu prikupljanja objavljivanja informacija o nutritivnoj vrijednosti i energetskoj vrijednosti, uključujući izračunavanje energetske vrijednosti i organiziranje alergena, u ovom članku.
Koji su jezični zahtjevi za prikazivanje informacija na e-etiketi?
Zakon zahtijeva da gore navedene informacije budu dostupne na službenom jeziku Europske unije koji je lako razumljiv potrošačima. Osim toga, članice EU-a mogu odrediti jezike na kojima se moraju prikazivati e-oznake.
Koji je rok za usklađenost sa novim EU regulativama o označavanju vina?
Prema propisima, vino koje je proizvedeno prije 08. prosinca 2023. godine izuzeto je od određenih zahtjeva i još uvijek se može prodavati u EU nakon tog datuma, dok se ne rasprodaju zalihe.
Trenutno ne postoji službena definicija izraza “proizvedeno” u kontekstu proizvodnje vina. Međutim, vinska industrija proizvodnju tumači kao “završetak fermentacije u bačvi”, ali sa stajališta reguliranja tržišta i informiranja potrošača, a zbog specifične prirode vinskog tržišta, izvjesno će se interpretirati trenutak puštanja na tržište kao trenutak “proizvodnje”
Ažurirat ćemo ovu informaciju čim postane dostupna službena definicija.
Smatra li se stvaranje web stranica s informacijama o svakom vinu na web stranici Vaše vinarije usklađenošću s propisima?
Važno je napomenuti da stvaranje web stranica s informacijama o svakom vinu na Vašoj web stranici nosi rizik nepoštovanja nekoliko EU regulativa o označavanju vina.
Ovu temu detaljno smo obradili unutar članka koji objašnjava zašto bi vinari trebali dobro razmisliti prije nego što se odluče za samostalno generiranje QR kodova i e-etiketa.
Trebaju li etikete niskoalkoholnih ili dealkoholiziranih vina biti u skladu s EU regulativama?
Vina koja su prošla proces dealkoholizacije ili smanjenja udjela alkohola reguliraju se na sličan način kao i alkoholna vina. Međutim, postoje određene razlike ovisno o količini alkohola prisutnoj u piću.
Ako je udio alkohola po volumenu manji od 0,5%, u opisu mora biti uključen izraz “dealkoholizirano”.
Ako je udio alkohola po volumenu veći od 0,5%, za vina koja su dealkoholizirana na manje od 10% alkohola po volumenu, Uredba (EU) 2021/2117 navodi:
- Minimalni rok trajanja proizvoda mora biti naveden na fizičkoj etiketi, a također se može pružiti i elektronički.
- Vina s manje od 0,5% alkohola po volumenu moraju koristiti izraz “dealkoholizirano”
- Za vina s više od 0,5% alkohola po volumenu može se koristiti izraz “djelomično dealkoholizirano”. Taj izraz može biti naveden digitalno.
Uredba donesena 30. svibnja 2023., nalaže navođenje minimalnog roka trajanja ili datuma isteka za vina s manje od 10% alkohola po volumenu, počevši od 08. prosinca 2023.
Trebaju li etikete aromatiziranih vina biti u skladu s propisima?
Nove europske regulative za označavanje vina zahtijevaju da etikete aromatiziranih vina proizvedenih nakon 08. prosinca 2023. godine moraju navesti sastojke, nutritivne informacije i druge detalje.
Ove informacije mogu se prikazivati ili na fizičkoj etiketi ili elektronički, putem QR kodova koji nakon skeniranja vode na e-etikete.
Prednosti e-etiketa za vinare
E-etikete pružaju brojne prednosti vinarima, a neke od značajnijih prednosti su:
- Ekonomičnost: E-etikete eliminiraju troškove povezane s tiskanjem, dizajniranjem i primjenom fizičkih etiketa.
- Angažman potrošača: E-etikete omogućuju vinarima pružanje interaktivnih i detaljnih sadržaja, poboljšavajući angažman potrošača i utječući na korisničko iskustvo.
- Transparentnost: E-etikete omogućuju vinarima da potrošačima omoguće transparentne informacije o samome vinu, uključujući podrijetlo, sastojke, čime direktno utječu na izgradnju povjerenja s potrošačima.
- Pratljivost: E-etikete olakšavaju bolju pratljivost, omogućavajući potrošačima da provjere autentičnost i podrijetlo vina putem digitalnih platformi, smanjujući rizik od ulaska krivotvorenih proizvoda na tržište.
- Održivost: Eliminiranjem potrebe za čestim izmjenama na fizičkim etiketama, e-etikete doprinose ekološkoj održivosti smanjenjem otpada od papira, usklađujući se s ekološki prihvatljivim praksama i željama potrošača.
Zašto su europske regulative o označavanju vina dobre za vinare?
Oznake na bocama vina ključan su alat putem kojega proizvođači i distributeri vina komuniciraju sa svojim kupcima.
Etikete na direktan način izražavaju osobitost pojedinog brenda, pružajući detaljne informacije o vinu i utječući na vidljivost proizvoda na izuzetno konkurentnom tržištu.
EU regulative o označavanju vina su izuzetno korisne za vinare iz nekoliko razloga te imaju ključnu ulogu u osiguravanju
- transparentnosti,
- kvalitete i
- zaštite potrošača unutar europskog vinskog tržišta.
Prioritiziranjem transparentnosti i jednostavnog pristupa informacijama, vinari mogu utjecati na povjerenje potrošača, ujedno naglašavajući predanost sigurnoj i kvalitetnoj proizvodnji vina.
Značaj jasnog i preciznog digitalnog vinskog označavanja putem QR koda ključna je komponenta ovog procesa, jer pomaže potrošačima da donesu informirane odluke o proizvodima koje kupuju.
Koje su prednosti korištenja e-etiketa za prikazivanje traženih informacija?
E-etikete i QR kodovi su prikladno rješenje za vinare prilikom usklađivanja s EU regulativama. Oni pružaju ključne prednosti za vinare i distributere, kao što su:
- QR kod omogućava automatsko prevođenje oznake na željeni jezik kupca unutar EU.
- E-etikete omogućuju prednost ažuriranja u stvarnom vremenu te brze i učinkovite izmjene eventualnih grešaka do kojih dolazi prilikom unošenja podataka i informacija.
- QR kod na fizičkoj etiketi zauzima minimalan prostor, ne utječući na cjelokupan dizajn etikete, dok potrošačima pruža tražene informacije.
Proučite detaljne informacije o tome zašto bi vinari trebali koristiti QR kodove kako bi udovoljili europskim regulativama o označavanju vina.
Za više informacija:
- Nova EU vinska regulativa: Pojednostavnite usklađivanje
- Vodič kroz učitavanje QR koda na e-etiketu
- Zašto koristiti QR kodove prilikom usklađivanja s novim EU regulativama?
- Samostalno generiranje e-etiketa: Izbjegnite skupocjene pogreške
- Prikupljanje podataka za vinare: Pravilno učitavanje e-etikete
NAPOMENA: Imajte na umu da informacije predstavljene u ovom članku nisu namijenjene pružanju pravne savjetodavne ili jamstvene usluge. Uvijek provjerite najnovije propise EU kako biste potvrdili najnovije zahtjeve i uskladili se sa važećim zakonima.